Przedszkole Publiczne w Rudzińcu

I.INFORMACJE O PRZEDSZKOLU

Przedszkole Publiczne w Rudzińcu jest czynne
w godzinach 6.30-16.30 .

Przedszkole dysponuje nowoczesnym zapleczem kuchennym,
oferuje trzy urozmaicone posiłki
(śniadanie, dwudaniowy obiad, podwieczorek)
oraz zajęcia z języka angielskiego, języka niemieckiego, religii,
i zajęcia specjalistyczne
(zajęcia logopedyczne, zajęcia rewalidacyjne i korekcyjno-kompensacyjne)

Realizacja podstawy programowej opiera się na ciekawych zajęciach
dydaktycznych dostosowanych do wieku i możliwości dzieci.

Podstawa programowa to także zabawy muzyczne, plastyczne, pobyt na placu zabaw, spacery, zajęcia ruchowe itd.

Dzieciom potrzebującym odpoczynku i wyciszenia
umożliwiamy korzystanie z leżaków.

II.ORGANIZACJA PROCESU DYDAKTYCZNEGO

Działalność przedszkola opiera się na przepisach prawa oświatowego. Szczegółową organizację  procesu dydaktyczno – wychowawczego zawiera arkusz organizacji pracy przedszkola zatwierdzony przez organ prowadzący.

Statut przedszkola jest zgodny z zapisami ustawy o systemie oświaty i zawiera zapisy uwzględniające indywidualny charakter placówki.

W przedszkolu realizowany jest program wychowania przedszkolnego wydawnictwa MAC Edukacja. Autorkami programu są: Wiesława Żaba - Żabińska, Wioletta Majewska, Renata Paździo.  Program jest zgodny z obowiązującą podstawą programową.

III. WSPOMAGANIE ROZWOJU DZIECKA

Wybrany przez nauczycielki program wychowania przedszkolnego uwzględnia potrzeby i możliwości rozwojowe wychowanków.

Nauczycielki przedszkola prowadza obserwację dzieci oraz diagnozują  potrzeby i poziom  rozwoju dziecka. Obserwacje i diagnozy są dokumentowane , a wyniki przedstawiane rodzicom. Wyniki obserwacji  pedagogicznej oraz diagnozy służą ukierunkowaniu działań  w stosunku do indywidualnych potrzeb dziecka oraz grupy.

W indywidualnych kontaktach nauczycielki informują o predyspozycjach dzieci i wskazują możliwości uzyskania pomocy specjalistycznej. Realizowane są wskazania wynikające z przepisów o pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

W celu umożliwienia nowym wychowankom bezstresowego wejścia w społeczność przedszkolną w czasie dyżuru wakacyjnego odbywają się zajęcia adaptacyjne dla nowych przedszkolaków.

Nad rozwojem dzieci pracują nauczycielki w trakcie zajęć wynikających z ich zainteresowań .

IV. KOMPETENCJE NAUCZYCIELI I ICH ROZWÓJ

Kadra pedagogiczna cechuje się wysokimi kompetencjami zawodowymi .

Personel doskonali swoje umiejętności w trakcie uczestnictwa w warsztatach oraz konferencjach . Wzbogaca wiedzę w trakcie szkoleń wewnętrznych w ramach WDN.

V. WSPÓŁPRACA ZE ŚRODOWISKIEM

Przedszkole współpracuje ze środowiskiem lokalnym:

- Urzędem Gminy Rudziniec

- Sołectwem Rudziniec

- Nadleśnictwem Rudziniec

- Parafią w Rudzińcu

- Gminnym Ośrodkiem Kultury

- Komisariatem Policji

- Biblioteką Publiczną w Rudzińcu

- Ochotniczą Strażą Pożarną w Rudzińcu

- Ośrodkiem Pomocy Społecznej

- Pocztą w Rudzińcu

VI. IMPREZY W PRZEDSZKOLU

Uroczystości odbywają się zgodnie z kalendarzem imprez. Nauczycielki starają się docierać do szerokiego grona odbiorców , stąd też zaproszenia są kierowane do środowiska lokalnego. W organizowaniu imprez pomagają nam rodzice . Starają się o odpowiednie stroje dla dzieci , wspierają w sposób materialny – piekąc ciasta na poczęstunek dla uczestników spotkań. Rodzice wspierają nas w każdym działaniu , za co jesteśmy im bardzo wdzięczni.