PALMY WIELKANOCNE

WARSZTATY REGIONALNE

I KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ

PALMY WIELKANOCNE

Warto wiedzieć, że polska tradycja robienia palm sięga XI wieku. Miały one upamiętniać wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Mieszkańcy witali wtedy Chrystusa właśnie liśćmi palmowymi. W polskiej kulturze ludowej miały one przede wszystkim znaczenie magiczne. Dotknięcie taką palmą, czy nawet zjadanie „kotków” bazi według wierzeń chroniło od zła,  chorób, a wykonanie ich własnoręczne zapewniało  szczęście w życiu i w miłości.

Takie szczęście, chciało sobie zapewnić  ponad 20 uczestników warsztatów, którzy przed Niedzielą Palmową,  15 marca 2013r. już  o godz. 12, 45  udali się na warsztaty  do regionalnej   sali  w naszym gimnazjum i przez  prawie cztery godziny pod troskliwym  okiem Natalii Manowskiej, Agnieszki Drewniok   i opiekunki kółka folklorystycznego pracowali, wykonując dawne, ludowe palmy wielkanocne. Wystarczyło przynieść ze sobą prosty  patyk, kolorową bibułę lub sztuczne kwiaty, kłosy zbóż lub bukszpan, cienki drucik lub nici, nożyczki oraz ,, radosny uśmiech”

I tego ostatniego składnika nie brakowało nikomu, bo atmosfera naprawdę była wspaniała, pełna radości, życzliwości i wzajemnej pomocy.

Warsztaty zakończył konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Różnorodność technik i pomysłowość uczniów zadziwiły nawet sympatyczne  jury w osobach: pani dyrektor Grażyna Chęcińska, pani sekretarz Teresa Obrzut i pani Wioletta Gołąbek, które postanowiło przyznać ex aequo czołowe miejsca laureatom: J. Sikorze, n. Manowskiej, a. Drewniok, P. Fuchs, F. Liszce, K. Dębickiej a pozostałym  uczestnikom  wyróżnienia. Uczestnicy zaraz po zakończeniu warsztatów pytali: Kiedy będą następne i jakie?

Janina Drozd  foto A. Lipka