Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów

Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów w roku szkolnym 2012/2013

W ramach projektu systemowego Ministerstwa Edukacji Narodowej Opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym, Komitet Główny Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów zgłosił następujący terminarz zawodów w roku szkolnym 2012/2013, który został uznany za obowiązujący:

• zawody pierwszego stopnia, część testowa: 18 października 2011 r. (czwartek)
  • zawody drugiego stopnia: 5 stycznia 2013 r. (sobota)
  • zawody trzeciego stopnia: 16 marca 2013 r. (sobota)·

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej Komitetu Głównego Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów:  www.omg.edu.pl

Uprawnienia zwycięzców (laureatów) olimpiady uznawane są na poziomie preferencji edukacyjnych przysługujących laureatom wojewódzkich konkursów przedmiotowych dla gimnazjalistów, określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 83, poz. 562, z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 26, poz. 232, z późn. zm.).

W zeszłorocznej edycji zawodów wzięło udział ponad 14000 gimnazjalistów z ponad 1300 szkół w całej Polsce. Udział w zawodach był dla uczniów doskonałą okazją do sprawdzenia się w warunkach egzaminu zewnętrznego z matematyki, a dla szkoły dodatkową możliwością analizy uzyskanych wyników na tle powiatu, województwa oraz kraju (szkoła otrzymuje dostęp do obszernych statystyk).

Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów to także doskonały start do udziału w Olimpiadzie Matematycznej (OM) na poziomie ponadgimnazjalnym – jedynym konkursie matematycznym, którego finaliści i laureaci uzyskują uprawnienia przy rekrutacji na polskie uczelnie wyższe. Sukces w OM jest dla wielu uczniów doskonałą przepustką na wymarzony kierunek studiów, nie koniecznie związany bezpośrednio z matematyką.