Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rudzińcu

Cyberprzemoc – co to jest?

Cyberprzemoc – co to jest?

 

Jest to seria agresywnych zachowań, celowo i regularnie skierowanych przeciwko bezbronnej osobie. Jak wymienia prof. Jacek Pyżalski, takie zachowania są regularne, wymierzone w słabszych, intencjonalne.

Przybiera różne formy: złośliwe, poniżające, ośmieszające komentarze pod publikowanymi treściami; tworzenie memów z wizerunkiem osoby; zakładanie specjalnych, prywatnych grup na których publikowane są treści mające poniżyć daną osobę; korzystanie z telefonu lub Internetu w sposób, który powoduje ośmieszanie, obrażanie, zastraszanie, nękanie lub poniżanie innej osoby; podszywanie się pod kogoś na portalach społecznościowych, blogach, komunikatorach; włamywanie się na czyjeś konto; publikowanie oraz rozsyłanie filmów, zdjęć, informacji, które kogoś ośmieszają;  tworzenie obrażających kogoś stron internetowych lub blogów.

 

Cyberprzemoc ma miejsce między innymi gdy:

  •   ktoś zamieszcza Twoje zdjęcia w Internecie bez Twojej zgody,
  •   ktoś umieszcza w sieci  czy  rozsyła  na Twój temat nieprawdziwe
      informacje  lub takie, których się wstydzisz,
  •   ktoś ośmiesza Cię lub nęka podszywając się pod Ciebie.

Dlaczego cyberprzemoc?

Rozwój komunikacji elektronicznej oraz Internetu sprzyja również rozwijaniu się wielu niekorzystnych zjawisk. Jest kilka czynników, które sprzyjają stosowaniu i nasilaniu się zjawiska cyberprzemocy:

- anonimowość – jest czynnikiem, który daj sprawczy poczucie bezkarności, ponieważ ofiara nie wie, z kim ma do czynienia.

- ciągłość oddziaływania- w przeciwieństwie do tradycyjnych form stosowania przemocy, tutaj dostęp do agresywnych względem ofiary zachowań jest praktycznie nieograniczony

- nieograniczona lub niewidzialna publiczność – w realnych świecie również zdarza się, że ktoś dopuszcza się przemocy publicznie (w obecności kolegów, klasy itd.), natomiast w Internecie odbiorców będących świadkami tego zjawiska jest, zależnie od metody i miejsca w sieci, setki, tysiące, czasami miliony. Zasięg tego zjawiska jest dużo większy, niekontrolowany (np. przesyłanie sobie wzajemnie poniżających kogoś materiałów). Powoduje to równocześnie, że osoba doświadczająca takiej przemocy doświadcza również trudnych do zniesienia, skrajnych emocji mogących powodować również skrajne działania.

- efekt kabiny pilota – zjawisko polegające na tym, że sprawca cyberprzemocy nie widzi skutków swoich działań oraz nie ma świadomości ani informacji na temat tego, jak czuje się ofiara (chyba, że jest to osoba jemu/jej znana). Natomiast nie obserwuje bezpośrednio reakcji swojej ofiary na swoje działanie.

- łatwość atakowania nieznajomych osób – przeglądając Internet można bez ograniczeń angażować się w działania związane z cyberprzemocą, zwykle jest działaniem szybki i prostym. Wydaje się, że nie ma żadnych konsekwencji.

Stosowanie cyberprzemocy natomiast wyrządza realną krzywdę.

Więcej://www.swiatproblemow.pl/internetowy-hejt-po-obu-stronach-monitora-konsekwencje-cyberprzemocy/

 

 Jak się czuje ofiara cyberprzemocy?

 

Konsekwencje doświadczania cyberprzemocy zależne są wielu czynników dotyczących osoby poszkodowanej (m.in. sytuacja życiowa, osobista, okres rozwojowy, odporność) natomiast zawsze są one negatywne. Ofiara takiego rodzaju przemocy doświadcza obniżenia nastroju, obniżenia samooceny, lęku, zaburzeń psychosomatycznych (różnych dolegliwości chorobowych o przyczynie emocjonalnej), zaburzeń snu, koncentracji, apetytu, braku poczucia bezpieczeństwa, w cięższych przypadkach rozwinąć się może depresja, której najcięższą konsekwencją są próby samobójcze. Doświadczenia opisane powyżej są trudne do zniesienia, zdarza się również, że przekraczają możliwości radzenia sobie danej osoby.

 

Co możesz zrobić, jeśli Cię to spotka?

  • Powiedz o tym zaufanej osobie dorosłej, nauczycielowi lub szkolnemu psychologowi - z jej pomocą będzie Ci łatwiej poradzić sobie z tą sytuacją oraz możliwe będzie podjęcie realnych działań w kierunku przeciwdziałania, przerwania tego zjawiska i wyciągnięciu konsekwencji wobec sprawcy
  • Postaraj się nie kontaktować ze sprawcą cyberprzemocy i nie odpowiadać na jego zaczepki. Dzięki temu unikniesz prowokowania go do dalszych działań.
  • Zachowaj wszystkie dowody cyberprzemocy - nie kasuj smsów, e-maili, rozmów na czatach lub komunikatorach.
  • Jeśli ktoś dokucza Ci na jakiejś stronie WWW, zrób zrzut ekranu - aby zachować to, co widzisz na ekranie wciśnij klawisz "Print Screen" (Prt Sc), a następnie otwórz program tekstowy (np. Word) lub graficzny (np. Paint) i wklej tam screen naciskając jednocześnie klawisze "Ctrl" i "V".Pamiętaj, aby zapisać plik!
  • Skontaktuj się z linią zaufania dla młodzieży doświadczającej cyberprzemocy pod numerem: 116 111
  • Wejdź na stronę internetową https://116111.pl/kontakt, na której znajdziesz porady i wskazówki jak postąpić

Czy cyberprzemoc jest przestępstwem?

Aktualnie nie ma przepisów prawa mówiących bezpośrednio o odpowiedzialności karnej za cyberprzemoc. Natomiast jest kilka artykułów kodeksu karnego, które obejmują kary za działania związane z cyberprzemocą względem innej osoby:

art. 190 (groźba karalna),

art. 190a (uporczywe nękanie),

art. 212 (zniesławienie),

art. 216 (zniewaga)

art. 265 i nast. (przestępstwa przeciwko ochronie informacji).

Artykuły te obowiązują tak samo nawet jeśli dochodzi do tych przestępstw z użyciem Internetu lub telefonu.

szkolnastrona.pl