Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rudzińcu

Dopalacze – czym są?

Dopalacze – czym są?

 

Są to środki psychoaktywne, których zadaniem jest wywołać działanie zbliżone do narkotyków. Te środki mają wspólną cechę – oddziałują na centralny układ nerwowy. Skład dopalaczy jest bardzo różnych, czasem trudny do przewidzenia. Są to substancje lub ich mieszanki, które, ze względu na prawo antynarkotykowe, ulegają zmianom pod względem składu.

Są bardzo niebezpieczne, ponieważ osoby zażywające nie mają informacji na temat tego, co dokładnie znajduje się w substancji, którą mają zamiar przyjąć. Często są to nowe substancje, nieprzebadane, niebezpieczne dla zdrowia o nieznanym wpływie na organizm. Ich celem jest zastąpienie substancji, które zostały określone przez prawo jako zakazane.

 

Dlaczego są groźne?

Jeśli do szpitala trafia młody człowiek po zażyciu dopalaczy, w ciężkim stanie, personel medyczny często nie ma możliwości udzielenia właściwej pomocy ze względu na to, że nie wiadomo jaka substancja wywołała stan pacjenta. Nie ma bezpiecznych dopalaczy, ich używanie powoduje ryzyko utraty zdrowia lub życia.

 

Poniżej link do filmu edukacyjnego dotyczącego dopalaczy:

https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=g8Ve1Sq19Dw

Dlaczego młodzież sięga po dopalacze?

 

Młodzi ludzie, nastolatki, często kierują się ciekawością, chęcią doświadczania nowych doznań, wahaniami nastroju, a to wszystko łączy się ze zmniejszoną zdolnością do hamowania impulsów oraz przewidywania lub brania pod uwagę negatywnych konsekwencji swoich działań. W 2010 roku przeprowadzono badanie powodów, dla których młodzi ludzie sięgali po dopalacze. Wyniki pokazały, że: 78% badanych wiedziało, że są to substancje nieznanego pochodzenia i są potencjalnie niebezpieczne. 46% badanych podała ciekawość jako powód sięgania po dopalacze, 26 % chęć zabawy. Często przyczynami są również, podobnie jak w przypadku wszystkich innych używek, chęć zaistnienia w towarzystwie, niewystarczająca asertywność, poczucie przytłoczenia problemami i chęć łatwej ucieczki.

 

Skutki?

Poza możliwością uzależnienia, eksperymentowanie z dopalaczami powoduje poważne ryzyko dla zdrowia i życia. Najczęstsze przyczyny zatruć takimi substancjami to dolegliwości: psychiatryczne, sercowo-naczyniowe, neurologiczne, metaboliczne, żołądkowo-jelitowe, nerkowe, płucne, mięśniowe, skórne. Niektóre z wymienionych dolegliwości są na tyle nasilone, że powodują trwałe uszkodzenia organizmu lub w najgorszym przypadku, zgon.

 

Co można zrobić?

Jeśli młody człowiek czuje, że ma trudności, które go przerastają, dobrze jest się zgłosić do zaufanych osób dorosłych i przyjaciół, specjalistów – psychologa szkolnego. Jeśli młody człowiek ma informacje, że osoby w jego otoczeniu eksperymentują z dopalaczami, dobrze jest zgłosić to osobom dorosłym – jest duża szansa, że uda się powstrzymać powstanie poważnych, negatywnych konsekwencji zażywania dopalaczy. Często pod chęcią zaimponowania kolegom i koleżankom oraz nieumiejętnością odmawiania leży niska samoocena, uczucie samotności i rozpaczy. Są to doświadczenia bardzo trudne, z którymi ciężko jest poradzić sobie samemu.

 

Gdzie szukać pomocy?

 

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze.

W każdym gabinecie psychologa/pedagoga szkolnego.

116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 20:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących dopalaczy.

800 100 100Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl. W 2014 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z dopalaczami.

W każdym ośrodku leczenia uzależnień.

szkolnastrona.pl