Konkurs „Silesia Incognita”

II miejsce w Konkursie Wojewódzkim „Silesia Incognita”.

W sobotę 12 czerwca 2021 roku cztery uczennice reprezentowały naszą szkołę w finałowych zmaganiach konkursowych V edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Regionie „Silesia Incognita”. Finał odbył się w Tychach,  którego organizatorem było Muzeum Miejskie w Tychach , Honorowym Patronatem był poseł Parlamentu Europejskiego  Łukasz Kohut (na zdjęciu z dziewczynami) i Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Katowicach. Był to konkurs drużynowy, na temat historii, kultury i tradycji naszego regionu (Górny Śląsk).

W eliminacjach dziewczyny przygotowały: młodsze – prezentację o Górze św. Anny, a starsze film o Pławniowicach.  Młodsza drużyna w składzie: Amelia Wojnicka i Emilia Słowikowska z kl.6 oraz starsza drużyna z kl. 8: Aleksandra Tekla i Marcelina Szolich.  Specyfiką tego konkursu była dwujęzyczność. Pytania były m.in. w języku śląskim, w tłumaczeniu na język polski????  Zatem, ukłon do dziewczyn „Abraham” , „szkloki” to pojęcia znane dziewczynom.  Z 30 drużyn wyłoniono  6 do ścisłego finału, w tym nasze reprezentantki z klasy 8. Walczyły dzielnie. Pytania trudne i bardzo szczegółowe, od władców śląskich, poprzez nobilistów śląskich, przemysłowców i wokalistów zespołu „Dżem” . Dziewczyny : Aleksandra Tekla i Marcelina Szolich z kl.8 zajęły II miejsce: – GRATULACJE i WIELKIE BRAWA!!!  Również gratulacje i brawa dla Emilii Słowikowskiej i Amelii Wojnickiej z kl.6 za udział w finale.

Dziewczyny przygotowała do konkursu W. Gołąbek.