Uroczyste otwarcie sali Doświadczania Świata

1 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste otwarcie nowo powstałych sal - Doświadczania Świata oraz Integracji Sensorycznej.

W wydarzeniu uczestniczył Wójt Gminy Rudziniec, Przedstawicielka Kuratorium Oświaty oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Symbolicznego rozwiązania wstęgi dokonał nasz uczeń - Karol z klasy II.

Sala Doświadczania Świata (Snoezelen) to specjalnie wyodrębnione pomieszczenie z ograniczonym dopływem światła dziennego wyposażonym w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów: dotyku, wzroku, słuchu i węchu. Atmosferę Sali Doświadczania Świata tworzą przede wszystkim specjalne światła i tło dźwiękowe. Zgromadzone w niej urządzenia dostarczają naszym uczniom różnego rodzaju bodźców, których są pozbawieni w życiu codziennym lub mają problemy z ich odpowiednim wyodrębnieniem. Sala umożliwia im lepsze poznawanie i doświadczanie świata, ułatwia odbiór i interpretacje bodźców pochodzących z otoczenia. Zapewnia również odprężenie, wyciszenie i wypoczynek. Sala ma również za zadanie zapewnić komfort psychofizyczny i bezpieczeństwo, prowadzić w stan relaksacji, odprężenia i wyciszenia, zachęcić do nawiązywania kontaktu.

Przebywanie w sali jest indywidualnie dostosowywanie do potrzeb i możliwości dziecka. W naszej sali dzieci nadpobudliwe wyciszają się i uspokajają, natomiast dzieci bierne i zahamowane wykazują większą aktywność, zainteresowanie oraz chęć poznawania i działania.

Natomiast sala integracji sensorycznej została przygotowana pod kątem usprawniania funkcjonowania głównie układu przedsionkowego. Sprzęty i pomoce, w które wyposażona jest przestrzeń mają za zadanie wzmacniać proces utrzymywania równowagi, usprawniać zdolności motoryczne oraz rozwijać zmysł dotyku. W pomieszczeniu znajdują się sprzęty m.in.: do ćwiczeń zręcznościowych, piłki do ćwiczenia mięśni całego ciała, ścianka wspinaczkowa, materace do rehabilitacji, akcesoria fakturowe do masażu, maty z wypustkami, kocyki obciążeniowe, podwieszane platformy, tunele sensoryczne oraz deski równoważne. Ważny element wyposażenia sali stanowi Kabina do Terapii Integracji Sensorycznej. Ten profesjonalny sprzęt umożliwia ćwiczenia równowagi, koordynacji wzrokowo ruchowej, orientacji w przestrzeni oraz wspomaga ogólną sprawność fizyczną. Zadaniem terapeuty jest, przy zastosowaniu odpowiednich technik, eliminowanie lub wyhamowywanie niepożądanych bodźców obecnych przy nadwrażliwościach sensorycznych lub dostarczanie dziecku silnych bodźców.

Więcej informacji można znaleźć w linku poniżej na You Tube: