Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rudzińcu

Procedury postępowania w szkole w sytuacji epidemii COVID-19

Procedury postępowania w związku z rozpoczęciem roku szkolnego w sytuacji epidemii COVID-19

 

Procedury opracowano na podstawie wytycznych MEN, MZ, GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 01.09.2020, sugestii nauczycieli oraz personelu szkoły.

 

  1. Do szkoły wpuszczani będą jedynie uczniowie oraz nauczyciele nie mający objawów sugerujących infekcję górnych dróg oddechowych, a także osoby wobec których nie została zalecona kwarantanna lub izolacja.
  2. Uczniowie mogą być przyprowadzani i odbierani ze szkoły przez dorosłych opiekunów bez objawów sugerujących infekcję górnych dróg oddechowych oraz wobec których nie została zalecona kwarantanna lub izolacja.
  3. W drodze do szkoły opiekunowie z uczniami powinni przestrzegać zasad prawa dotyczącego zachowania w przestrzeni publicznej w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.
  4. Uczniowie dojeżdżający do szkoły autobusem powinni mieć osłonę nosa i ust.
  5. Do szkoły uczniowie wchodzą z założonymi środkami ochrony (np. maseczka, przyłbica). Uczniowie osłonę zdejmują jedynie w salach lekcyjnych, natomiast podczas pozostałego czasu spędzanego w przestrzeni wspólnej  uczniowie mają obowiązek zasłaniać usta i nos. Wymienione środki ochrony zapewniają uczniom rodzice.  
  6. Każda osoba wchodząca na teren szkoły przy wejściu dezynfekuje ręce. Dozowniki na płyn do dezynfekcji będą zamieszczone przy głównych wejściu do szkoły.
  7. Opiekunowie przyprowadzający uczniów do szkoły, wchodzący do przestrzeni wspólnej szkoły, przestrzegają zasad:
    1. Do szkoły odprowadza ucznia jedynie jeden opiekun
    2. Opiekun ma zasłonięte usta i nos (np. Za pomocą maseczki ochronnej, przyłbicy itp.)
    3. Opiekun z uczniem zachowują dystans minimum 1,5 metra od kolejnego opiekuna z dzieckiem
    4. Opiekun zachowuje dystans minimum 1,5 metra od pracowników szkoły.
  8. Przebywanie w szkole osób z zewnątrz ograniczone jest do niezbędnego minimum. Każda osoba z zewnątrz, przebywająca na terenie szkoły, na obowiązek stosować środki ochronne (osłona nosa i ust, dezynfekcja rąk lub rękawiczki jednorazowe). Do szkoły nie będą wpuszczane osoby z objawami sugerującymi infekcję górnych dróg oddechowych.
  9. Poza wyjątkowymi sytuacjami, sugerujemy kontakt opiekunów z nauczycielami za pomocą technik komunikacji na odległość. Przypominamy, że szkoła korzysta z dziennika elektronicznego Librus, zapewniającego możliwość komunikacji z nauczycielami.
  10. W przypadku zaobserwowania, przez któregokolwiek z pracowników szkoły, objawy mogące wskazywać na infekcję górnych dróg oddechowych u ucznia ( w szczególności gorączkę, kaszel, duszności) należy takiego ucznia odizolować w odrębnym, wyznaczonym pomieszczeniu. Podczas kontaktu z uczniem mającym objawy, należy zabezpieczyć drogi oddechowe środkami ochrony osobistej, przed i po kontakcie z izolowanym uczniem należy zdezynfekować/umyć ręce. Należy zapewnić minimum dwa metry odległości tego ucznia od innych uczniów i pracowników szkoły, następnie niezwłocznie poinformować rodziców o koniczności odebrania ucznia ze szkoły. Pomieszczeniem przeznaczonym do przebywania uczniów mających objawy jest gabinet higienistki szkolnej. Pracownik szkoły, który zaobserwuje wymienione objawy u ucznia, prowadzi go do wyznaczonego miejsca. W międzyczasie informuje o swoich działaniach pracowników sekretariatu celem zawiadomienia rodziców oraz ustalenia opieki nad uczniem do czasu ich przyjazdu. W wyznaczonym pomieszczeniu znajduje się termometr bezdotykowy, zestaw ochronny dla opiekuna oraz płyn do dezynfekcji.
  11. W sytuacji pogorszenia stanu zdrowia oraz wystąpienia objawów sugerujących infekcję górnych dróg oddechowych (gorączka, kaszel, duszności) u nauczyciela lub pracownika szkoły w domu, pracownik nie przychodzi do pracy. Ma obowiązek skontaktować się z lekarzem POZ lub w razie pogarszającego się stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112. W razie wystąpienia wyżej wymienionych objawów na terenie szkoły pracownik powinien jak najszybciej poinformować o tym dyrektora szkoły a następnie skontaktować się z lekarzem POZ aby uzyskać teleporadę. Przestrzeń w której znajdował się pracownik należy zdezynfekować.
  12. Uczniowie podczas zajęć lekcyjnych przebywają w tej samej klasie. Wyjątkiem jest przejście na zajęcia wychowania fizycznego, zajęcia komputerowe, zajęcia z podziałem na grupy, zajęcia w systemie klas łączonych. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest prowadzenie wybranych zajęć w pracowniach przedmiotowych. Uczniowie powinni mieć przydzielone stałe, niezmienne miejsce w danej sali.
  13. Podczas przerw uczniowie przebywają w przydzielonych salach. Salę opuszczają jedynie w związku z potrzebą skorzystania z toalety. Nauczyciel po zakończeniu lekcji zostaje w sali, w której prowadził lekcję aż do zakończenia przerwy. Następnie przechodzi na kolejne zajęcia.
  14. W czasie, kiedy nauczyciel nie prowadzi lekcji, a pozostaje na terenie szkoły, ma obowiązek przebywać w pokoju nauczycielskim, z zachowaniem zasad dystansu społecznego.
  15. Na terenie szkoły obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu (w zgięcie łokcia) oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Nauczyciele i pracownicy szkoły często myją ręce wodą z mydłem. Nauczyciele pilnują i przypominają uczniom, aby uczniowie myli ręce szczególnie po wejściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety. 
  16. Dozowniki na płyn do dezynfekcji znajdują się w wyznaczonych miejscach w szkole – w Sali komputerowej, hali sportowej, w każdej toalecie, stołówka, biblioteka, wejścia do szkoły, szatnia.
  17. W salach lekcyjnych nie powinny znajdować się przedmioty, których nie można zdezynfekować lub powinno się uniemożliwić do nich dostęp. Przedmioty używane przez uczniów podczas lekcji należy następnie zdezynfekować lub umyć.
  18. Podczas zajęć uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które mogą znajdować się na ławce, w tornistrze lub w szafce, natomiast uczniowie nie powinni wymieniać się między sobą przyborami szkolnymi.
  19. W Sali gimnastycznej używany sprzęt i podłoga powinny zostać umyte/zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, w miarę możliwości po każdych zajęciach.
  20. Wietrzenie sal lekcyjnych i przestrzeni wspólnych powinno się odbywać minimum raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby w trakcie zajęć.
  21. Nauczyciele klas I-III organizują przerwy dla swoich uczniów nie rzadziej niż co 45 minut.
  22. Zajęcia wychowania fizycznego oraz wybrane zajęcia lekcyjne mogą odbywać się na świeżym powietrzu.
  23. Podczas lekcji, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe jeśli nie ma równocześnie możliwości zachowania dystansu.
  24. Uczniowie nie powinni zabierać ze sobą do szkoły przedmiotów niezwiązanych z procesem nauczania (np. zabawek). Nie dotyczy to uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, zwłaszcza uczniów z niepełnosprawnościami. W takich sytuacjach należy dopilnować, żeby uczniowie nie udostępniali tych przedmiotów innym uczniom. Opiekunowie powinni zadbać o częste czyszczenie tych przedmiotów.
  25. Przy wejściu do szatni będzie zamontowany dozownik z płynem do dezynfekcji. W szatni szkolnej wyznaczone są trzy przedzielone przestrzenie w których przebywać będą uczniowie wyznaczonych klas.
  26. Podczas zajęć świetlicowych uczniowie przestrzegają zasad higieny tak samo jak podczas zajęć lekcyjnych. Środek do dezynfekcji będzie umieszczony w środku Sali tak, żeby uczniowie mieli do niego łatwy dostęp. Uczeń wchodzący do Sali ma obowiązek, pod nadzorem nauczyciela, zdezynfekować ręce. Salę świetlicy należy wietrzyć minimum raz w ciągu godziny podczas przebywania w niej uczniów, również przed wejściem uczniów oraz po ich wyjściu.
  27. Personel kuchenny oraz pracownicy administracji powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz pracownikami.
  28. Uczniowie mają możliwość korzystania z dystrybutora wody pitnej po uprzednim zdezynfekowaniu rąk lub w rękawiczkach jednorazowych. Rodzice zapewniają uczniom butelkę na wodę mineralną.
  29. Sale lekcyjne są dodatkowo dezynfekowane – powierzchnie płaskie, klamki, wyłączniki, poręcze, pomieszczenia spożywania posiłków.
  30. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych powieszone są plansze z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach na płyn do dezynfekcji – plansza z instrukcją użycia.
  31. Ciepłe posiłki w szkole uczniowie spożywają, w miarę możliwości, w towarzystwie uczniów swojej klasy. Uczniowie korzystają z posiłków w wyznaczonych porach. Po każdej turze uczniów spożywających posiłki, personel dezynfekuje blaty stołów oraz poręcze krzeseł. Personel wydający posiłki, mający bezpośredni kontakt z uczniami, powinien mieć zasłoniętą twarz. Uczniowie mają wydawane posiłki i sztućce przez personel.
szkolnastrona.pl