100 lat kalendarzy adwentowych

W dniu 13.11.2012r. uczniowie klasy 1a, 1b, 2a, 2b, 2c naszego gimnazjum udali się pod opieką pań Aleksandry Thim-Buchta i Wiolety Gołąbek do Opola na wystawę pt. "100 lat kalendarzy adwentowych” przewiezioną z Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie.

Nasi uczniowie byli pierwszą grupą, zwiedzającą tą wystawę. Pani Monika Wójcik oprowadziła naszą grupę po wystawie, w ciekawy sposób zapoznała uczniów z historią kalendarzy adwentowych, wieńców adwentowych i naszej ukochanej choinki. Uczniowie dowiedzieli się m. in. iż pierwszy wieniec adwentowy powstał ponad 150 lat temu w sierocińcu w Hanowerze, siostry zakonne chciały w ten sposób ułatwić zniecierpliwionym dzieciom okres oczekiwania na święta. Prototypem kalendarza adwentowego było drzewko adwentowe, stawiane od XIX w. Iglaste drzewko stawiano na początku adwentu. Każdego dnia czytano jedną z obietnic Starego Testamentu napisaną na papierze, a następnie przyczepiano ją do papierowej gwiazdy lub świeczki na drzewku. Dzięki tej wystawie uczniowie dowiedzieli się, że kolebką naszych tradycji adwentowych i bożonarodzeniowych, których czar niesie się na cały świat, jest obszar krajów niemieckojęzycznych.