Wycieczka do Opola

W dniu 23.10.2013r. uczniowie klasy 1a, 2a, 3a, 3b, 3c naszego gimnazjum udali się pod opieką pań Aleksandry Thim-Buchta i Patrycji Napieracz do Opola na wystawę pt. ,,Zamkowe Opowieści – Szlachta na Śląsku” przygotowaną przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu we współpracy min.z Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen.

Uczniowie zapoznali się z historią rodów szlacheckich min. Tiele –Wincklerów dawnych właścicieli pałacu w Mosznej, Ballestremów (Pławniowice), Schaffgotschów, Haugwitzów, Hochbergów (Zamek Książ, oraz pałac w Pszczynie – legendarnej Księżnej Daisy) oraz rodziny Hohenlohe mającej swoją rodową siedzibę niegdyś w Sławięcicach. Wszystkie te rody czerpały ogromne zyski z posiadłości ziemskich oraz rozwijającego się przemysłu, budowały pałace i wille, zakładali wspaniałe ogrody. Niestety po dzień dzisiejszy większość z nich nie zachowała się, uległa zniszczeniu, dewastacji, grabieżom. Rody te podnosiły także standard życia swoich pracowników przez budowę osiedli, szpitali, szkół i popularnych ochronek. Były także fundatorami licznych kaplic i kościołów na naszych terenach.

Aura w tym dniu sprzyjała nam, więc skorzystaliśmy ze sposobności i wybraliśmy się poprzez most zakochanych na opolski rynek. Przed powrotem nasi uczniowie podzielili się jeszcze z kaczkami pływającymi po Odrze swoim prowiantem.

A.TB