11 listopada

Lekcja historii na uroczystość Święta Niepodległości? Czemu nie? Jeśli przeprowadzona w ciekawy i nietypowy sposób?

12 listopada podczas godziny wychowawczej uczniowie zgromadzeni w hali sportowej mogli obejrzeć najważniejsze scenki z historii Polski, a ich zadaniem było odgadnięcie, z jakim wydarzeniem im się one kojarzą.  Poprawne odpowiedzi nagradzane były batonikiem. A mistrzem tej konkurencji okazał się pan Jerzy Wośko, którzy z wielką umiejętnością stratega wyszukiwał w tłumie zgłaszających się tych, którzy udzielali poprawnych odpowiedzi.

Aktorzy odegrali w pantomimie sceny chrztu Polski, rozbicia dzielnicowego, zaborów, dwóch wojen światowych. Wcielili się w ważne postacie z historii: Kazimierza Wielkiego, co zastał Polskę drewnianą , a zostawił murowaną; Józefa Wybickiego- twórcy naszego hymnu; Józefa Piłsudskiego- związanego z ruchem narodowowyzwoleńczym. W tle rozbrzmiewały utwory patriotyczne, ale także współczesne.

Uroczystość zamknął puentą mistrz ceremonii- błazen Stańczyk: ,, Koniec i bomba, a kto nadal nic nie pamięta, ten trąba”.  I tu kolejna zagadka do rozwiązania. Kto pierwszy zgłosi się do p. Dymel  z  odpowiedzią na pytanie - powyższy cytat jest parafrazą jakiego utworu literackiego? – otrzyma nagrodę specjalną.