ZAKOŃCZENIE PROJEKTU: TUWIM W MUZYCE, OBRAZACH I NA SCENIE

w roku szk. 2013/2014

W PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 21 MARCA 2014R.

Dlaczego wybraliśmy Tuwima?

Dlatego, bo to poeta, którego dzieła można wykorzystać do nowoczesnego sposobu pracy z tekstem poprzez zabawę, obraz, śpiew, inscenizację i taniec zainspirowany jego twórczością. Dlatego ten poeta, aby można było opowiedzieć dzieciom i młodzieży o trudnych sprawach prostymi słowami, obrazami bez patosu i wycofanie się na pozycje strasznych mieszczan.

Po to, by pokazać Juliana Tuwima jako postać współczesną, bliską młodym, jako tego, który inspiruje do kreatywności, tworzenia własnych form opartych na jego dorobku życiowym tak, żeby można było go zrozumieć, wzruszyć się, uśmiechnąć i pokochać.

Projekt został bardzo pozytywnie zaopiniowany przez  dyrekcję i swoim zasięgiem objął gimnazjum, szkołę podstawową i przedszkole wchodzące w skład Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Rudzińcu. Jego celem było  nie tylko popularyzacja życia i twórczości tego wybitnego poety, ale i  nawiązanie lepszej współpracy pomiędzy nami oraz  integracja  uczniów naszej szkoły i gminy.

Pracę uczniów w postaci książek jednego utworu, gazetek poświęconych  temu wybitnemu  artyście  oraz ilustracji do jego dzieł można  obejrzeć na wielkiej wystawie, którą z dużym zainteresowaniem obejrzeli uczniowie i rodzice!

Ponadto nasi gimnazjaliści czytali lub inscenizowali 23 wybrane  bajki Tuwima  i przedstawili je uczniom z klas I-III naszej szkoły podstawowej oraz przedszkolakom z Rudzińca. Pomagali im  także wykonać ilustracje do tych bajek. Za ten pokaz połączony z zabawą i tańcem  spotkało ich duże uznanie, ale największą radość okazywali najmłodsi widzowie!  Ich żywiołowa radość, tańce, brawa były wręcz bezcenne i najlepszym dowodem na to, że  warto było  tak ciężko pracować!

Cały projekt zakończyliśmy wielką galą, w czasie której uczniowie gimnazjum wystąpili w śpiewanych  teledyskach,  tańcach zainspirowanych twórczością  Tuwima oraz inscenizowanych utworach w tym dwóch  autorskich przekładach na gwarę śląską. Uczniowie szkoły podstawowej wystąpili we własnej  filmowej inscenizacji oraz ciekawie  przedstawili  wiersz  pt.  Warzywa.  Młodzież była zachwycona występem! Jednak najważniejsze jest to, że twórczość tego wybitnego poety na zawsze zostanie w sercach i umysłach naszych uczniów.

Opracowała Janina Drozd