Wyprawka szkolna (wersja skrócona)

WYPRAWKA SZKOLNA

w roku szkolnym 2014/2015

Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2014 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych, tzw. „Wyprawka szkolna” przysługuje uczniom rozpoczynającym w roku szkolnym 2014/2015 naukę:

1. w klasie II, III i VI szkoły podstawowej pochodzącym z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza 539 zł,
  2. słabowidzącym, niesłyszącym, słabosłyszącym, z upośledzeniem umysłowym  w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym, z niepełnosprawnością ruchową,  w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, a także z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadającym orzeczenie  o  potrzebie  kształcenia  specjalnego  -  bez względu na dochód,
  3. w klasach II, III i VI szkoły podstawowej, bez względu na dochód, pochodzącym z rodzin, w których występuje: ubóstwo, sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, przemoc w rodzinie, potrzeba ochrony ofiar handlu ludźmi, potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, trudność w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, alkoholizm lub narkomania, zdarzenie losowe i sytuacja kryzysowa, klęski żywiołowej  lub ekologicznej.

Liczba  tych  uczniów  nie  może  przekroczyć  5%  liczby  uczniów  w/w  klas.

Rodzice, prawni opiekunowie uczniów realizujących obowiązek szkolny  w  szkołach na terenie Gminy Rudziniec, mogą złożyć wnioski w sekretariatach szkół  do  12  września  2014 r.

Do wniosku należy dołączyć:

-     zaświadczenie o wysokości dochodów, gdy rodzina spełnia kryterium dochodowe; w  uzasadnionych  przypadkach  –  oświadczenie  o  wysokości  dochodów,

-     zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń rodzinnych, gdy rodzina korzysta ze świadczeń  rodzinnych,

-     kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną, dla ucznia niepełnosprawnego.

-     uzasadnienie,  gdy  rodzina  nie  spełnia  kryterium  dochodowego,

Zwrot kosztów zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych nastąpi po przedłożeniu dowodu zakupu (faktura VAT, rachunek, paragon, oświadczenie o zakupie podręczników lub potwierdzenie zakupu w przypadku zakupu podręczników dla gr. uczniów).

Dodatkowe informacje można uzyskać w sekretariatach szkół i w Urzędzie Gminy Rudziniec, pok. Nr 116 lub telefonicznie pod nr telefonu 32 4000 708.

Wyprawka szkolna przysługuje także niektórym uczniom szkół ponadgimnazjach i muzycznych. O szczegóły należy pytać w szkole, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2014/2015.

.