WYCIECZKA DO PARKU KRAJOBRAZOWEGO GÓRA ŚW. ANNY

05.10.16r. odbyła się wycieczka klasy 2b na Górę św. Anny - najwyższego wzniesienia Wyżyny Śląskiej. Celem tej wycieczki było poznanie walorów przyrodniczych i kulturowych tego regionu.

Wycieczkę terenową poprzedziły zajęcia dydaktyczne w siedzibie parku, które przeprowadziła p. dyrektor B. Wielgosik. Uczniowie zapoznali się z budową geologiczną obszaru - Masywu Chełmu i atrakcjami przyrodniczymi; drzewostanem i roślinami występującymi w parku. Wycieczka terenowa z przewodnikiem odsłoniła atrakcje kulturowe - pomnik Czynu Powstańczego dłuta Ksawerego Dunikowskiego, czy amfiteatr skalany w dawnym kamieniołomie wapienia. W rezerwacie geologicznym klasa dowiedziała się, że ok. 23 mln lat temu dymił w tym miejscu wulkan, a o jego obecności dzisiaj świadczą skały wulkaniczne (nefelinity, tufy)  i efekty procesów płynącej lawy (strefy kontaktowe wapieni i nefelinitów). W drodze do rezerwatu uczniowie rozpoznawali drzewostany; liście drzew i ich owoce - lekcja przyrody w terenie.

Wioleta Gołąbek