Konkurs matematyczny: "Pi razy drzwi ..."

Od lutego do maja 2017 roku uczniowi gimnazjum brali udział w konkursie „O liczbie Π” Nauczyciele matematyki chcieli pokazać, że matematyka, to nie tylko nudne i żmudne obliczenia, ale że matematyką można się bawić. I chyba się udało, bo ku ogromnemu zaskoczeniu nauczycieli, do konkursu zgłosiło się 21 czteroosobowych drużyn, czyli ponad 80 uczniów. To już był ogromny sukces. Drużyny walczyły ze sobą w 8 konkurencjach:

1. wykonywały zdjęcie przedstawiające liczbę Π

2. wymyślały nazwę swojej grupy, która musiała zawierać w sobie liczbę  Π

3. szukały liter ukrytych na szkolnych korytarzach, z których miał powstać wyraz LUDOLFINA

4. nawlekały na nitkę pomalowany farbkami plakatowymi makaron tworząc kolorowe rozwinięcie dziesiętne liczby Π

5. poznawały rozwinięcie dziesiętne liczby Π do 473 miejsca po przecinku

6. rozszyfrowywały tekst za pomocą kolejnych cyfr z rozwinięcia dziesiętnego liczby  Π

7. rozwiązywały rebusy z liczbą  Π

8. rozpisywały z pamięci kolejne cyfry w rozwinięciu liczby Π

Po czteromiesięcznych zmaganiach miejsca na podium zdobyli:

I miejsce: Julia Kania 2a, Dominika Golba 2a, Julia Wojnicka 2a, Błażej Hasa 2c

II miejsce: Mariusz Stranczik 1b, Jakub Welik 1b, Dawid Nowak Ib

III miejsce: Bartłomiej Kuziel 2a, Natalia Bryś 2a, Małgorzata Fitzke 2a, Oliwia Konopka 3a

Zwycięzcy w nagrodę odwiedzili pokój zagadek w Open the door w Gliwicach. Zostali na godzinę zamknięci w pokoju pod nazwą Stacja Kosmiczna. Rozwiązując mnóstwo logicznych zagadek, łamiąc kody i szyfry, szukając ukrytych informacji, udało im się uwolnić z tego pokoju przed czasem.

Gratulujemy i dziękujemy za wspólną dobrą zabawę

MATEMATYCY