Planetarium

Dnia 5 października klasy VII brały udział w lekcji astronomii w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Uczniowie znaleźli się pod ogromną kopułą, która imitowała niebo. Dzięki ogromnej aparaturze ważącej ponad dwie tony, zwanej PLANETARIUM, obejrzeli seans astronomiczny pokazujący niebo nad Górnym Śląskiem o każdej porze roku.

Mogli się przekonać, że Słońce nie wschodzi codziennie w tym samym miejscu nad horyzontem, a niebo o każdej porze roku wygląda inaczej . Zobaczyli również niebo nad innymi rejonami kuli ziemskiej, planety, gwiazdozbiory i układy gwiazd, które nie są widoczne na "naszym" niebie.

Przypomnieli sobie, jak znaleźć na niebie Wielki Wóz oraz Gwiazdę Polarną. Niestety ze względu na pochmurną pogodą nie udało się przeprowadzić obserwacji rzeczywistego nieba w OBSERWATORIUM, ale każdy z uczniów, dzięki zdobytym wiadomościom, może samodzielnie patrzeć w gwiazdy.