Dzień Liczby Π

14 marca świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby Π.

Przez ostatni tydzień nauczyciele matematyki zamieszczali na szkolnej gazetce ciekawostki dotyczące liczby Π. Dzisiaj uczniowie wzięli udział w quizie „Piolionerzy”. Oto pytania i zadania, z którymi musieli się zmierzyć:

1. Gdzie i w którym roku po raz pierwszy obchodzono święto liczby ?
2.Od jakiego greckiego słowa pochodzi liczba π ? Zapisz to słowo i podaj jego znaczenie
3. Podaj rozwiązanie rebusu, który pojawił się na gazetce o liczbie π
4. Podaj datę urodzin (dzień, miesiąc i rok) Alberta Einsteina
5. Ile cyfr po przecinku w liczbie π podał holenderski matematyk Ludolph von Ceulen?
6. Ile cyfr po przecinku z rozwinięcia dziesiętnego liczby π zagrano w utworzePi as Music (C-major pentatonic)?
7. Uzupełnij wzór:
8. Dlaczego 22 lipca obchodzimy Dzień Aproksymacji liczby π ?
9. Ile razy kurczak na gazetce wypowiada liczbę π ?
10. Dopisz kolejne cyfry: 3,14…

Pierwsze miejsce zdobyła JULIA WOJNICKA. W ostatnim zadaniu podała aż 20 kolejnych cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Π.
Drugie miejsce zdobyła JULIA KANIA
Na trzecim miejscu uplasował się DAWID NOWAK

Świetnie wyniki uzyskali również pozostali uczestnicy: Beata Gross, Agata Fitzke, Dominika Golba, Karolina Plichta, Daria Szurman oraz Mateusz Prusko.

Wszystkim PILIONEROM gratulujemy wiedzy!!!!