„Deutsch-Wagen-Tour w ZSP w Rudzińcu

„Deutsch-Wagen-Tour w ZSP w Rudzińcu, czyli Jasne, że klar!

8 czerwca br. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudzińcu gościł Panią  Joannę Lay, lektorkę ogólnopolskiego programu promującego naukę języka niemieckiego „Deutsch-Wagen-Tour”. Projekt ten został  w 2009 r. zainicjowany  przez Instytut Goethego w Warszawie. W jego ramach jeden z pięciu kolorowych samochodów podróżujących po Polsce dotarł także do nas.

Warsztaty odbyły się pod hasłem „EURO 2012 – Wszystko o piłce nożnej”. W niecodziennych lekcjach języka niemieckiego brały udział dwie grupy uczniów wraz z organizatorką i nauczycielką języka niemieckiego Patrycją Roter.

Różnorodność zadań nawiązujących do tematu zajęć sprawiła uczniom SP wiele satysfakcji. Gra w memory, uzupełnianie asocjogramu, wypisanie krajów grup EURO 2012, obliczenie wieku piłkarzy, odszukanie niemieckich miast na mapie to jedne z licznych zadań. Dzieci poznały nowe słownictwo oraz zwroty związane z piłką nożną.

Gimnazjaliści natomiast, mieli m.in. za zadanie uporządkować położenie 16 państwa uczestniczących w rozgrywkach EURO 2012 na mapie. Od północy na południe, od zachodu na wschód. Utworzone EURO -Grupy uczestniczące w Quizie o Niemczech miały przewidzieć „wyjście” drużyny  z grupy A. Czy będzie nią drużyna Polski? Kto wie?  Na koniec uczniowie wcieli się w role piłkarzy, trenerów oraz kibiców.

Lekcje niemieckiego tego dnia wyglądały inaczej niż zazwyczaj. Nie było zeszytów, podręczników uczniowie uczyli się poprzez zabawę. Mieli możliwość praktycznego zastosowania języka niemieckiego oraz poznania nowych słów i zwrotów.  Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli  w warsztatach, przyznając jednogłośnie, że tak mogłyby wyglądać wszystkie lekcje niemieckiego.

Dziękuję wszystkim uczniom za udział w warsztatach!

P.R.