Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rudzińcu

Warsztaty folklorystyczne - anioły

WARSZTATY   FOLKLORYSTYCZNE

18 LISTOPAD 2013 R.

Celem warsztatów  folklorystycznych było  nie tylko wspomożenie jarmarku świątecznego, ale i poznanie współczesnych technik tworzenia rękodzieła  ludowego. 

Zajęcia poprowadziła  pani Anna Janicka a z Rudzińca, znana twórczyni  ludowa, która przez 4 godziny wytrwale  uczyła naszych młodych twórców ludowych jak wykonać współczesne bożonarodzeniowe ozdoby świąteczne. Zaangażowanie było bardzo duże, aniołki tak spodobały się naszym członkom kółka folklorystycznego, że wielu z nich postanowiło je wykonać w prezencie dla swoich bliskich.

Przy­jaciele są jak ciche anioły, które pod­noszą nas, gdy nasze skrzydła za­pom­niały jak latać.

Anioł zaw­sze nas ochra­nia, jest da­rem bos­kim - nie trze­ba go wzy­wać. Ob­licze two­jego anioła uka­zuje się zaw­sze, gdy ze szlachet­nością od­no­sisz się do świata. Jest stru­mieniem, po­lem, błęki­tem nieba. 

Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły.
Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł,
lecz ich serce  i ręce są bezpiecznym portem
dla wszystkich, którzy są w potrzebie.  

celem projektu było propagowanie wśród dzieci i młodzieży ... dzieci i młodzieży w warsztatach sztuki ludowej w takich dziedzinach jak: tkactwo, .. Celem warsztatów jest ożywienie, popularyzacja i odtworzenie zanikających dziedzin rękodzieła ludowego, jak również wykorzystanie poznanych technik współczesnych potrzeb.

Warsztaty realizowane w formie zajęć stałych, jak również cyklicznie lub jednorazowo – okazja, aby pokazać uczniom naszego gimnazjum dawne dzieła ludowe i zachęcić ich do udziału w warsztatach wikliniarskich, opiekunka kółka folklorystycznego wcześniej przygotowała wystawę ludowych przedmiotów z wikliny. Następnie poprosiła ich twórcę Pana Brunona Kupkę z Chechła o poprowadzenie warsztatów z wikliniarstwa nie tylko dla członków naszego kółka regionalnego, ale i uczniów gimnazjum.

            Wystawę i przebieg warsztatów obejrzeli członkowie redakcji Gazety Gliwickiej, którzy potem w tak przepiękny sposób tę wystawę i

warsztaty  opisali, że pan Kupka dostał zaproszenie na spotkanie aż z Uniwersytetu Opolskiego.

Naszym chłopcom zajęcia tak się spodobały, że aż dwóch z nich zostało uczniami Pana Kupki i kontynuowało swoją naukę u niego w czasie wolnych sobót i wakacji.

Dzięki tym warsztatom nasza wiedza o ginących zawodach wzrosła, a my  dowiedzieliśmy się nie tylko o tym co wykonywano z wikliny, ale i jak nasi  starzikowie tworzyli sprzęty domowe i ozdobne  z prońci.

szkolnastrona.pl