Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rudzińcu

Historia w pigułce

HISTORIA GIMNAZJUM W PIGUŁCE

 

Geneza tego gimnazjum nieodłącznie kojarzy się z nazwiskiem obecnego wójta gminy Rudziniec - Krzysztofa Obrzuta. Z jego inicjatywy rozpoczęto starania o rozbudowę budynku dawnej szkoły podstawowej oraz budowę nowoczesnej hali sportowej. Przez siedem lat władał tą szkołą i było to na pewno siedem lat tłustych. Dyrektor gimnazjum to już ikona Rudzińca. Osoba, która niezaprzeczalnie przyczyniła się do rozwoju nie tylko szkoły, ale i tej miejscowości.  Prześledźmy, jakie ważne wydarzenia miały miejsce przez te 10 lat.

 

Rok szkolny 1999/2000
Pierwszy rocznik gimnazjalistów pojawił się w Rudzińcu w roku szkolnym 1999/2000. 1 września na szkolny parking zajechały gimbusy, z których wysiadło ponad 100 nowych uczniów z całej gminy Rudziniec. Podzielono ich na pięć klas, których wychowawcami zostali p. Brygida Kokoszka, p. Grażyna Chęcińska, p. Wiesław Pieszko, p. Kamilla Fura i niestety nieżyjący już p. Andrzeja Powierza - świetny historyk, długoletni opiekun samorządu szkolnego, obdarzany przez Was - uczniów - kilkakrotnie tytułem nauczyciela mistrza. stara
Rok szkolny 2000/2001
W 2001 roku nastąpiło rozdzielenie gimnazjum od szkoły podstawowej. Młodsi uczniowie przenieśli się do pałacu, natomiast w tym budynku pozostali już sami gimnazjaliści. Najstarsi absolwenci pamiętają, że wówczas przez miesiąc chodzili do szkoły na dwie zmiany, aż do17 października, kiedy to miało miejsce kolejne ważne wydarzenie - otwarcie hali sportowej, w której się obecnie znajdujemy. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością, m. in. przedstawiciele urzędu gminy, kuratorium oświaty, ksiądz proboszcz, dyrektorzy szkół podstawowych, radni.
Rok szkolny 2001/2002
Do bardzo udanych imprez w roku szkolnym 2001/2002 należy zaliczyć nasz udział w dożynkach powiatowych oraz Śląskie Wesele, od którego rozpoczęła się regionalna edukacja gimnazjalistów. Można powiedzieć, że dzięki p. Janinie Drozd nasze gimnazjum śląską mową stoi i jest znane w całym powiecie i już chyba w całym województwie.
Rok szkolny 2002/2003
Zapewne pamiętacie wspaniały występ chłopców z ówczesnej IIb do Jeziora Łabędziego. Przebrani w białe spódniczki, rajstopki odstawili numer baletowy podczas Karnawału w Rudzińcu 2003 - imprezy środowiskowej przygotowanej dla uczniów i rodziców. Trudno wspomnieć wszystkie atrakcje tego wieczoru. Zaprezentowano historię tańca, karnawał na Śląsku, pokaz karnawałowej mody. Przez prawie trzy godziny bawiono się przy najmodniejszych w tym czasie przebojach tanecznych.
Rok szkolny 2003/2004
Ważnym wydarzeniem 2004 roku było wejście Polski do Unii Europejskiej. Postanowiliśmy uczcić je pomysłowym konkursem, w którym wszystkie klasy gimnazjum zmieniły sale lekcyjne na jeden z wylosowanych wcześniej krajów europejskich, których flaga powiewała już w Brukseli. 
W tym samym roku rozpoczęliśmy cykliczną imprezę, na którą zapraszamy mieszkańców całej gminy - Koncert Kolęd. W świąteczną atmosferę wprowadza nas od 4 lat zespół Unisono prowadzony przez p. A. Lukoszka oraz koncerty orkiestr dętych z Rudzińca i Rudna. Od dwóch lat Koncert Kolęd przyjął formę gali, podczas której prezentują się laureaci konkursu dla szkół podstawowych organizowanego przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury.
W kwietniu 2004 roku obchodziliśmy uroczystość 5-lecia Gimnazjum. Program artystyczny był przypomnieniem najważniejszych szkolnych i środowiskowych imprez, jakie miały miejsce w gimnazjum przez 5 lat. Wspominaliśmy też nasze osiągnięcia i sukcesy. Wydaliśmy publikację na temat naszego gimnazjum. Zebraliśmy w niej najważniejsze informacje o życiu szkoły przez 5 lat.



Rok szkolny 2004/2005
Nowy rok szkolny 2004/05 rozpoczął się od ważnego wydarzenia - ukończono rozbudowę budynku dydaktycznego i wreszcie mogliśmy uczyć się w przyzwoitych warunkach. Oczywiście, uroczystość okraszona została występem artystycznym.
Ciekawym wydarzeniem, oprócz tradycyjnych już imprez - koncertu kolęd, przeglądu kabaretów - było wystawienie przez naszych uczniów Pasji Wielkanocnej.
Koniec roku - to nasz wszechstronny udział w obchodach 700-lecia Rudzińca. Zabawny kabaret po śląsku, wystrój wsi, pokaz karate, to tylko niektóre nasze działania. Zresztą dyrektor K. Obrzut był członkiem komitetu organizacyjnego obchody.
Rok szkolny 2005/2006
Sprzątanie Świata w 2005r. było prawdziwą lekcją przyrody w terenie. Honorowym gościem była Pani Mira Stanisławska-Meysztowicz - inicjatorka akcji "Sprzątanie świata", założycielka oraz prezes fundacji "Nasza Ziemia". Organizatorami akcji byli: Nadleśnictwo Rudziniec, "Zielona Liga", Urząd Gminy Rudziniec oraz nasze gimnazjum. Relację z tego wydarzenia można było zobaczyć w TV Regionalnej. Ekologia, dzięki nauczycielom biologii i chemii, stoi w naszej szkole na wysokim poziomie.
27 listopada 2005 roku znowu zorganizowaliśmy wielką imprezę środowiskową – 700-lecia ,,Przeżyjmy to jeszcze raz”. Była to okazja do podsumowania obchodów rocznicowych w kilku miejscowościach naszej gminy. Pantomima obrazująca historię Gminy Rudziniec, obrazowała lata szczęścia i dobrobytu oraz czas epidemii, klęski, głodu, wojny i okupacji. Gimnazjaliści w przekomicznych kostiumach pracowali przy wyrębie drzewa, zakładali rodziny, modlili się pod krzyżem, umierali z powodu zarazy, budowali domy i szkołę. Wspominali historię, ale i zachęcali do zadumy nad przeszłością naszej małej ojczyzny. Uroczystość wieńczyła prace nad projektem ,,Muzeum Regionalne w Rudzińcu”. Dzięki Fundacji Dzieci i Młodzieży wzbogaciliśmy szkołę o śląskie stroje i  eksponaty.
Kolejny raz zaskoczyliśmy nowym pomysłem gości przybyłych na Koncert Kolęd. Ksiądz proboszcz z Chechła wypożyczył nam eksponaty, które przywiózł z Afryki. Wystawa ,,Czarna Afryka” spotkała się z wielkim zainteresowaniem młodzieży i dorosłych.

28 stycznia 2006 – data, która wpisała się już złotymi literami w historii szkoły - Szkolak Rudziniecki obchodził swoje 10-lecie!!! Na spotkanie z tej okazji przybyli dorośli już redaktorzy gazetki.

Dzień Dziecka 2006, jak zwykle, miał przybrać charakter sportowej rywalizacji. Jednak tym razem zyskał dodatkowy smaczek- udział w zawodach wzięli nauczyciele. Pchali, skakali, biegali i ...latali. Bo udało się uwiecznić ich wyczyny na zdjęciach. Było bardzo wesoło. Kiedy znów taka wspólna zabawa?




 

Rok szkolny 2006/2007
Rok szkolny 2006/07 rozpoczęliśmy od występu na Dożynkach w Rudzińcu.
P. Martyna Romaniuk- nauczycielka języka angielskiego - zgłosiła projekt trzyletniej współpracy międzynarodowej w ramach programu Socrates Comenius - i pokonała w przedbiegach kilkadziesiąt szkół w całej Polsce – zyskaliśmy fundusze na rozwijanie świadomości ekologicznej w naszej szkole i ciekawe wyjazdy zagraniczne. Dzięki pani Romaniuk otworzyła przed nami drzwi Europa. W pierwszym roku dwie nauczycielki i 6 uczniów zwiedziło Portugalię. Były to niezapomniane chwile.
Ale chyba najważniejszym wydarzeniem tego roku było odejście dyrektora. Pan Krzysztof Obrzut został Wójtem Gminy Rudziniec. Tak opisaliśmy to w Szkolaku:
,,Z jednej strony wielka radość, że nasz „szef” szkoły zostały „szefem” całej gminy, a z drugiej strony też smutek, że musimy go pożegnać. Na pożegnanie otrzymał od nas tablicę z wizerunkiem szkoły i podpisami wszystkich uczniów. Natomiast od nauczycieli i pracowników szablę z napisem - Wodzu prowadź!”               
Pożegnanie w iście góralskim stylu zamknęło pewną epokę.
Władzę przejął nowy dyrektor – dotychczas nauczyciel matematyki – pan Andrzej Lipka.
28 marca 2007 w naszej szkole byliśmy świadkami ciekawego przedsięwzięcia – spektaklu słowno-muzycznego - Medytacje Wielkopostne. Wystąpili młodzi ludzie z naszej gminy oraz z sąsiednich sołectw. Przedstawienie przygotowała pani dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Danuta Czok.
Wielka polityka w naszym gimnazjum. Przedstawiciele młodzieży z każdej wsi zostali zaproszeni na specjalną radę gminy, która odbyła się na naszej hali sportowej. Mówiliśmy o swoich spostrzeżeniach, sugerowaliśmy, co warto zmienić w naszych wioskach. Dorośli słuchali nas z wielką powagą.


0


Rok szkolny 2007/2008
Rok 2007/08 – rozpoczęliśmy wielkie przygotowania do największej imprezy roku - realizacji projektu SKOKI PRZEZ EPOKI.  Wydaliśmy słynny kalendarz na rok 2008 ze zdjęciami klas i ekspozycji epok. Podczas trwania projektu gościliśmy nauczycieli ze szkół z Niemiec i Węgier, z którymi współpracujemy w ramach Socratesa. Pobyt zorganizowała p. M. Romaniuk - koordynatorka programu. Zwieńczeniem projektu był konkurs na najlepszą ekspozycję poświęconą różnym epokom historycznym. Wiemy, że ,,Skoki przez epoki” podobały się wielu uczniom, zyskały również poparcie fundacji Centrum Metodycznego Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Warszawie, bowiem autorka projektu W. Dymel  i Dyrektor szkoły zostali zaproszeni do stolicy, aby pochwalić się osiągnięciami w ramach przedsięwzięcia.
Nasza redaktorka Sabina Sznura wzięła udział w konkursie fotograficznym "Powiat gliwicki widziany oczami młodego Europejczyka" zorganizowanym przez Stowarzyszenie "Fronda" wraz z Zarządem Powiatowym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gliwicach i wygrała wyjazd do Brukseli.
Dzień kobiet w szkole i dla pań z Rudzińca.  Wystąpiliśmy z wesołymi kabaretami – spotkanie koła gospodyń wiejskich i jednym dniem z życia kobiety.

W ramach Socratesa w maju wyjechaliśmy do partnerskiej szkoły w Tancsics Mihaly Gimnazjum es Szakkozepiskola w Oroshaza na Węgrzech. Nasza redakcja aktywnie uczestniczyła w działaniach ekologicznych na terenie szkoły. Przeprowadziliśmy, m.in. słynną akcję ,,Żarówka”.
Pani pedagog K. Hassa zainicjowała Dzień Profilaktyki, którego zadaniem jest w formie zabawy i klasowego konkursu przekonać młodych ludzi do trzeźwości i unikania używek.





Rok szkolny 2008/2009
Rok szkolny 2008/09 rozpoczął się od uroczystego powitania nowej pani dyrektor Agnieszki Szalińskiej. Po raz pierwszy obok gimnazjalistów na hali sportowej zgromadzili się też uczniowie szkoły podstawowej. Zostaje powołany Zespół Szkół w Rudzińcu.
12 listopada 2008 r. na hali sportowej współczesny Stańczyk wprawił w ruch wskazówki niezwykłego historycznego zegara. Ukazywał on 12 ważnych w dziejach narodu Polskiego scen historycznych, m.in. chrzest Polski, rozbicie dzielnicowe, reformy Kazimierza Wielkiego, Bitwę pod Grunwaldem, obalenie szlacheckich przywilejów w czasie obrad Sejmu Wielkiego i Konstytucję 3 Maja, rozbiory, powstania zbrojne, wreszcie wydarzenia 11 listopada 1918 roku.  W ten sposób uczczono w Zespole Szkół w Rudzińcu obchody  90 rocznicy odzyskania Niepodległości Polski.
Największa uroczystością tego roku była jednak sesja regionalna zainicjowana przez p. Janinę Drozd.  Do naszej szkoły przyjechali wraz z opiekunami uczniowie z 13 gimnazjów oraz zaproszeni goście, w tym  wizytator Kuratorium Oświaty w Katowicach (Delegatura w Gliwicach) - Pan Piotr Szlecht, przewodniczący Rady Powiatu - Pan Tadeusz Mamok i Rady Gminy - Pan Bernard Kukowka oraz Panie - Malgorzata Malanowicz z Gliwickich Metamorfoz i Stefania Grzegorzyca z Knurowa, która opowiadała o dawnych obyczajach. Program sesji obejmował gwarowe występy regionalne przedstawiające dawne legendy i obyczaje mieszkańców gminy Rudziniec oraz pieśni, tańce a także stroje na różne okazje. Uczestnicy imprezy mogli też wziąć udział w konkursie gwary i na najlepszy produkt regionalny oraz w karaoke po śląsku, a ponadto zwiedzić salę regionalną i obejrzeć dwie piękne wystawy rękodzieła ludowego mieszkańców gminy oraz obejrzeć prezentację komputerową: "Dawne wnętrza śląskich domów".
Zgodnie z priorytetem ministra oświaty postawiliśmy sobie za punkt honoru poznać prawa człowieka a na ich bazie prawa dziecka. Najlepszym sposobem sprawdzenia opanowania tej życiowo przydatnej wiedzy było zorganizowanie konkursu. W szranki pojedynku stanęły wszystkie klasy gimnazjum. Impreza odbyła się 20 marca 2009 r.
W maju przybyli do nas goście zagraniczni na podsumowanie trzyletniej współpracy w ramach Socratesa. Zwiedzili m.in. nasza gminę, Kraków, Gliwice. Pożegnanie przy ognisku nad  Jeziorem Pławniowickim zaowocowało nawiązanymi znajomościami. A nam pozostały wspaniałe wspomnienia.
Tym razem Dzień Porfilaktyki niezwykły. Razem z uczniami naszej szkoły bawili się uczestnicy warsztatów terapeutycznych z Zabrza. Każda klasa musiała zaopiekować się  niepełnosprawnymi kolegami. Wspólnie rywalizowali, maszerowali po Rudzińcu i zajadali kiełbasę z grilla.







Rok szkolny 2009/2010
Rok 2009/2010 - nowa dyrekcja – p. Aleksandra Witek. Nowe wyzwania, przygody, nowi ludzie. I nowe 10-lecie przed nami. Mamy nadzieję, że obfitujące w równie niezwykłe wydarzenia.

 

Nie sposób zmieścić wszystkie najważniejsze wydarzenia. Mamy nadzieję, że nikt się nie obrazi, że zapomnieliśmy o jego wyczynach. Bo sporo się dzieje. Przecież mamy cykliczne imprezy: przegląd kabaretów, Polonistyczną Ligę Szkół Podstawowych, konkurs szkolnych gazetek, dni sportu i gimnazjady, otrzęsiny, Dzień Talentów, komers, Dzień Matematyki, Gimnajki i wiele, wiele innych. Prezentujemy nasze programy podczas Dni Rudzińca i Nocy Świetojańskiej.

 

Zebrała i  opracowała:
Wioletta Dymel

szkolnastrona.pl