Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rudzińcu

Patron Gimnazjum w Rudzińcu

 

Są takie chwile w życiu człowieka, że trudno słowami odmalować ich prawdziwą istotę. Lepiej wtedy zamilknąć lub przywołać słowa autorytetów. I tak się stało 21 października 2011 r., gdy Publiczne Gimnazjum w Rudzińcu otrzymało imię wybitnego Polaka - Jana Pawła II. Każda wypowiedź uczniów i zaproszonych gości podczas uroczystości okraszona była cytatami jednego z najmądrzejszych ludzi świata. A najbardziej ujmująca za serce scena rozegrała się bez słów, kiedy to pani poseł Krystyna Szumilas, Krzysztof Obrzut – wójt Gminy Rudziniec, Ewa Borkowska-Pankowska - dyrektor szkoły, Sabina Schwedka - przewodnicząca Rady Rodziców i Agata Petyniak – przewodnicząca samorządu uczniowskiego odsłonili tablicę pamiątkową obwieszczającą, iż mamy Patrona szkoły. W tle rozbrzmiała melodia ulubionej pieśni Papieża wygrana na trąbce przez Bartosza Byckę. A niejednej osobie łza zakręciła się w oku...

 

O godzinie 10.00 Msza Św. celebrowana przez księdza biskupa Gerarda Kusza i proboszcza Eugeniusza Sosulskiego, ze znaczącym udziałem uczniów gimnazjum,  rozpoczęła uroczystość nadania imienia. Ksiądz biskup pogratulował nam wyboru Patrona.Podkreślił podczas wymownego kazania, że w czasach, gdy trudno o autorytety, to był najlepszy z możliwych wyborów, ale wybór wymagający, zgodnie ze słowami Jana Pawła II: ,,Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”.

Po zakończeniu Mszy Św. wszyscy uczestnicy udali się do szkoły, gdzie rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Pani Dyrektor oraz Wójt powitali licznie zebranych gości, wśród których znaleźli się, m.in. pani poseł Krystyna Szumilas, przewodniczący Rady Powiatu Gliwickiego - Tadeusz Mamok, zastępca Wójta - Andrzej Hosz, przewodniczący Rady Gminy – Bernard Kukowka, proboszczowie parafii i dyrektorzy szkół podstawowych z terenu gminy, radni, pracownicy urzędu gminy oraz nauczyciele i uczniowie Publicznego Gimnazjum w Rudzińcu im. Jana Pawła II.

Po okolicznościowych przemówieniach, gestach sympatii ze strony władz kościelnych i świeckich nastąpiła część artystyczna przygotowana przez nauczycieli: Annę Klencz, Katarzynę Matuszny oraz Andrzeja Lukoszka. Rozpoczął zespół wokalno-instrumentalny ,,Unisono” brawurowym wykonaniem pieśni ,,Nie lękajcie się”. Potem na naszych oczach rozegrano jeszcze raz scenę powołania na biskupa Rzymu pierwszego Polaka. Uwagę wszystkich zwrócił wcielający się w rolę Karola Wojtyły uczeń klasy 1a - Tomek Marek, gdyż jak stwierdziła pani Dyrektor, bardzo przypominał swoim wyglądem pierwowzór. W zdumienie wprawił widzów autentyczny biały dym, który unosił się z przygotowanej specjalnie na tę uroczystość imitacji Kaplicy Sykstyńskiej.

Trzeba podkreślić, że młodzi aktorzy bardzo starali się, by ich występ był udany. Na twarzach młodzieży widoczne było skupienie i przejęcie, a także chęć oddania hołdu swojemu Patronowi. Powaga i odpowiednie zachowanie młodych widzów budzi nadzieję, że zrozumieli, jakiego wyboru dokonali kilka miesięcy temu, oddając głos na Jana Pawła II. Część artystyczną zakończyło piękne i wzruszające wykonanie przez Agatę Petyniak piosenki ,,Rękawiczki” z repertuaru Joanny Zagdańskiej. To była piosenka - przesłanie, bo jak inaczej odebrać te słowa:

 

,,To On
Ma w oczach jasne światła wszystkich wielkich miast
Zna nocnych stolic lekki gwar,

Na drogach świata buty starł
I przed nim drogi gną się uniżenie w pas.

 

Ja
Przez pelargonie w oknie widzę ulic zbieg
I tego świata tyle znam
Co topografię czterech ścian
Siwy horyzont zawsze budził we mnie lęk

 

Orzeł z reszką, plecy o plecy
Nierozłączni jak światem świat
Ja on ? On ja
Nie podzielisz na dwa no bo jak?”

 

 

Czy uda się nam iść plecy w plecy? Nierozłącznie z mądrością, sprawiedliwością i dobrem, które cechowały naszego Patrona? Czas pokaże. Bo za rok będziemy obchodzić rocznicę nadania imienia. Ciągle będzie nam o tym przypominała tablica pamiątkowa poświęcona przez biskupa Kusza podczas uroczystości. Zawiśnie na murze szkolnego hollu. I w sercach wielu z nas...

 

WD

Artykuły

szkolnastrona.pl