STRESZCZENIE KSIĄŻKI MAŁGORZATY BUDZYŃSKIEJ ,,ALA MAKOTA. ZAKOCHANA1"

Książka opowiada o 14-letniej dziewczynie Alce, która przez rok nie pisała w swoim pamiętniku ani słowa. Po upływie tego czasu postanowiła znów sięgnąć po pióro i napisać, co wydarzyło się w jej życiu.

Prowadziła ona spokojne, w miarę normalne życie. Jednak wszystko się zmienia, gdy do mieszkanie w jej bloku wprowadz się Tomasz- chłopak jej marzeń, w którym zakochuje się od pierwszego wejrzenia.

Dziewczyna próbuje wielu sposobów, aby dowiedzieć się czegoś o Tomie.

Pewnego dnia przez przypadek zdobywa jego numer. Rozmawiał z mamą Alki. Powiedział jej, że numer pozostaje taki sam, jaki miała poprzednia lokatorka.

Alicja każdego dnia wpatrywała się w okno wychodzące na parking. Wypatrywała jego samochodu.

Pewnego razu, chcąc awrócić jego uwagę, zostawiła mu na drzwiach bukiet z liści. Była szczęśliwa, gdy następnego dnia ich tam nie było, ale jej radość nie trwała długo. Znalazła liście w koszu na śmieci przy bloku. Była załamana, ale się nie poddała.

Jednym z jej sposobów, aby się z nim zobaczyć, było wynoszenie śmiueci. Stroiła się, czesała, po czym brała worek ze śmieciami i szła go wyrzucić. Aby mieć szansę go spotkać nie szła do zsypu, tylko do śmietnika na parkingu.

Pewnego dnia nastąpił przełom. Spotkała się z jego matką. Przyjechała z niezapowiedzianą wizytą do syna. Niestety, go nie zastała. Po krótkiej rozmowie z Alą kobieta zostawiła w drzwiach wizytówkę. Tym sposobem dziewczyna zdobyła o nim najważniejsze dla siebie informacje.

Chcąc usłyszeć jego głos, Alicja dzwoniła do niego i nic nie mówiła. Chciała po prostu usłyszećj ak on mówi.

Wszystko w Tomaszu wydawało jej się idealne, więc kiedy zobaczyła go jak z samochodu wyjmuje rakiety do tenisa,była zła na rodziców, że nie wysłali jej na kurs tenisa.

Jedyną osobą, która domyślała się uczuć siostry był Jacek. W wielu sytuacjach zwracał jej uwagę, że liściki, które pisała do Tomka ( nie dawała mu ich, tylko chowała w książkach ) są bez sensu, albo że wypisuje tam bzdury.

Chcąc by Tom miał coś od niej, postawiła mu przed drzwiami paprotkę. Niestety, nie wyszło, ponieważ następnego dnia znalazła ją stojącą na korytarzu. Zabrała ją do domu i obiecała sobie, że już nikomu jej nie odda.

Nie wyszło jej z kwiatkiem- spróbowała inaczej. Napisała list i wetknęła go pod wycieraczkę jego samochodu.

Przyjaciółka Ali- Milka, dowiedziała się o zafascytowaniu przyjaciółki Tomkiem przez przypadek. Na jednej z lekcji wzięła do ręki jej książkę. Wtedy właśnie wypadł z niej liścik do chłopaka. Milka oczekiwała wyjaśnień. Gdy już je uzyskała poradziła przyjaciółce, aby zapomniała o nim. Aby jej w tym pomóc poprosiła rodziców o zorganizowanie imprezy. Termin jednak okazał się odległy. Aby rozkochać w sobie Tomka zrobiła nalewkę miłości. Na szczęście w porę przyszła Milka i wylała wszystko. Chcąc, aby trochę o niej przeczytał, dała ogłoszenie do lokalnej gazety.

Gdy wyszła pewnego lipcowego dnia na parking, aby rzucić okiem na jego samochód, zobaczyła za wycieraczką kartkę ,, Dla Alicji''. Gdy ją przeczytała, uśmiech ( który pojawił się na jej twarzy w momencie zauważenia kartki) znikł. Napisał jej, że nie spotyka się z małolatami i ma go zostawić w spokoju.

Ze swoich przeżyć zwierzyła się Monice. Ta powiedziała, że trzeba mu obrzydzićżeycie w Warszawie, i że one to zrobią.

Tego samego dnia poszła do siedziby gazety. Dostała tam 2 koperty- odpowiedzi na jej ogłoszenie. Jedna z nich była niebieska z listkami. Otworzyła ją. Ktoś zaprosił ją na pizzę. Poszła. I to był błąd, ponieważ mężczyzna, który odpowiedział na jej ogłoszenie okazał się dyć stary i nie zbyt dobrze wychowany.

Dziewczyna uciekła z pizzerii.

Magda Spyrka