STRESZCZENIE KSIĄŻKI ,,JUTRO" J. MARSDENA

Książka Johna Marsdena pt. "Jutro" to powieść o przyjaźni, miłości i odwadze.
        Siedmioro przyjaciół: Ellie, Corrie, Kevin, Lee, Fi, Homer i Robyn wybierają się na wycieczkę do Piekła- opuszczonego miejsca w górach.Pewnej nocy Ellie zauważa lecące bez świateł samoloty. Po siedmiu dniach wracają do swego rodzinnego miasta. Zastają zabite psy, a sami ludzie jakby wyparowali ze swoich domostw. Nie działają radia, telefony, ani telewizory. Grupa przyjaciół jest przestraszona nie na żarty. Rozdzielają się. Ellie, Corrie i Kevin zostają zauważeni przez obce wojsko. Mają złe przeczucia. Żołnierze zaczynają ich gonić. Zostają zapędzeni w ślepą uliczkę. Ellie podpala kosiarkę. Następuje wielki wybuch. Uciekają do wcześniej ustalonego z resztą miejsca. Robyn i Lee ciągle nie ma. W pewnym momencie nad posesją zauważają samolot. Uciekają do stodoły. Niespodziewanie na dom Corrie spada bomba. Wszystko zostaje doszczętnie zniszczone. W nocy, by nikt ich nie zauważył, jadą do domu Robyn, mając nadzieję, że ją tam zastaną. Ku wielkiej uciesze wszystkich znajdują przyjaciółkę. Mówi im, że Lee został postrzelony, a teraz ukrywa się w restauracji rodziców. Dowiadują się również, że wybuchła wojna, a mieszkańcy miasta są więzieni, tylko nieliczni są na wolności, ale oni ze strachu ukrywają się. Postanawiają wrócić do Piekła, ale najpierw chcą uratować Lee, używając buldożera. W drodze powrotnej goni ich patrol. W pościgu grupa przyjaciół zmuszana jest przejechać jadących samochodem żołnierzy. Po drodze spotykają swojego szkolnego kolegę Chrisa. Od tego momentu będzie im towarzyszył. Wracają do Piekła. Żywią się darami przyrody oraz wcześniej zapakowanym jedzeniem. Hodują kury, warzywa. Między Lee, a Ellie narodziła się miłość, ale oprócz nich oraz starej pary Kevin i Corrie zaiskrzyło między Fi i Homerem. Pewnego dnia wpadają na zarówno genialny jak i niebezpieczny plan. Fi, Ellie, Homer i Lee kładą cysternę z benzyną i podpalają ją pod mostem- niszcząc tym samym najłatwiejszą drogę dostępu do Wirrawee. Gdy w tym momencie pozostała czwórka ( Robyn, Chris, Corrie, Kevin) szukają pożywienia poza Piekłem, Corrie zostaje postrzelona. Nie wiedzą, co robić Kevin narażając własne życie decyduje się na heroiczny czyn: odwieźć dziewczynę do szpitala. Lecz o kolejnych losach bohaterów przeczytamy dopiero w następnym tomie.
                                                                                                               Patrycja Leksy