Dalczego warto przeczytać ,,Żabę" Małgorzaty Musierowicz?

Zostało napisanych już tak wiele książek. Każda z nich jest inna, każda opowiada jakąś inną historię. Są one pisane na różne tematy. Możemy znaleźć książki o zwierzętach, roślinach, miłości, książki młodzieżowe i wiele innych. No właśnie, młodzieżowe. Wiele pisarek i pisarzy upodobało sobie właśnie tę tematykę. Małgorzata Budzyńska, Małgorzata Musierowicz...Niedawno miałam przyjemność przeczytać jedną z książek Musierowicz: ,,Żaba''- książkę wzruszająca, poruszająca, dająca cenną lekcję. Dlatego chciałabym to udowodnić. Udowodnić, że ta książka jest warta przeczytania.

Po pierwsze, jest to historia, którą pokocha każda dziewczyna. Czyta się ją z wielką przyjemnością, nie można się wprost od niej oderwać. Jeśli ogarnęła nas nuda, ta książka jest na nią lekarstwem. Muszę przyznać, że nawet bardzo skutecznym. Prace pani Małgorzaty są czymś, co zadowoli, wzruszy i utkwi w pamięci każdej czytelniczce.

Jeśli chodzi o chłopców, to nie jestem pewna, czy byliby zadowoleni, czytając właśnie tę książkę. Co prawda, gdyby ją przeczytali, mogliby się nauczyć trochę o odpowiedzialności, zaufaniu. Być może niektórzy wyciągnęliby z tego jakieś wnioski, ale byłaby to zdecydowana mniejszość. Tak więc, nie wszystkie książki są dla każdego, nie każdy odnajdzie się  w  danym temacie. Tę książkę poleciłabym jednak bardziej dziewczynom niż chłopakom.

Kolejnym argumentem na to, że ta książka jest warta przeczytania, jest fakt, że jak  już zaczniemy czytać, to nie możemy wprost się od tego oderwać. Ona wciąga w swój świat. Traci się poczucie czasu, chce się więcej. Sama, gdy ją przeczytałam, czułam pewien niedosyt, chciałam by ta historia się nie kończyła. Niestety, każda książka się kiedyś zaczyna i kończy. Najlepszym sposobem zapełnienia tej luki, tego niedosytu jest sięgnięcie po kolejną.

Wiele osób lubi czytać teksty, które inspirują, zaciekawiają. Ta lektura zawiera ich wiele. Łacińskie, greckie, nieważne, w jakim języku. Ważne, że sprawiają, iż zaczynamy się nad nimi zastanawiać, zaciekawiają nas.

Iuvenilis lacrimae vitiis obstant (łzy młodzieńcze chronią od błędów). Chronią, oczywiście, ale ochronić nas może też czytanie. Jak? Jeśli czytamy, to poznajemy pewnych bohaterów, ich życie, porażki, sukcesy i właśnie błędy. Możemy z tego wyciągnąć pewne wnioski, nie popełniać ich w naszym życiu. Jeśli czytamy, to życie staje się jakieś łatwiejsze.

A co do ,,Żaby'', to polecam ją wszystkim, którzy ciekawi są tej historii. Jeśli ktoś miał już styczność z twórczością pani Musierowicz, to wie, że jest to świetna pisarka, która swoją opowieścią naprawdę potrafi wciągnąć.

Magdalena Spyrka