Sala 6 - Czy można "oswoić" lektury?

Sala numer 6 została na kilka godzin przekształcona w salę kinową ALK-ów, czyli Analfabetów lubiących książki, bo tak nazwała się grupa realizująca projekt ,,Czy można oswoić lektury?” Goście zostali zaproszeni na projekcję 12 minutowego filmu zrealizowanego przez uczniów, którego celem było racjonalne wytłumaczenie, dlaczego warto czytać lektury. Zabawne, karykaturalne scenki przedstawiały, jak fragment konkretnej książki może się przydać w trudnym gimnazjalnym życiu. Była parafraza ,,Zemsty” Fredry, nawiązanie do ,,Igrzysk śmierci”, ,,Zmierzchu”, ,,Krzyżaków”, a nawet ciekawa lekcja życia z ,,Pinokia” i ,,Fizi Pończoszanki”.
Projekcji towarzyszyła ekspozycja materiałów przygotowanych przez projektowiczów: albumów, plakatów, zakładek, gier, fragmentów scenografii ze szkolnych przedstawień. W kącie sali ustawiono postać z książek. Sporą atrakcją okazał się Oswajacz Stanisława Lema, który ,,wypluwał” złote myśli i wróżby na przyszłość.
Gościom zaprezentowano również ranking ulubionych lektur i książek spoza kanonu lektur, który opracowano na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród gimnazjalistów. W pierwszej kategorii wygrał ,,Hobbit”, a w drugiej bezapelacyjnie ,,Harry Potter”.

W grupie, która opiekowały się polonistki - J. Drozd i W. Dymel - pracowali: Paulina Imiela, Wiktoria Plichta, Jastin Kaczorowski z 1a; Wiktoria Sawicka, Nina Nowak, Oliver Piontek, Krzysiek Kijas z 1b; Paweł Czyżowicz z 1c; Paulina Zbylut z 1d; Daria Jeziorowska, Julka Szewerowska, Wiktoria Bartocha z 2a; Sandra Harensa, Marzena Dubińska, Victoria Buglowski z 2b, Karolina Mainusz, Paulina Łucja z 2c.